5 dní v Paríži: Umenie, kultura a architektura...

Autor: Soraya Alexiou | 8.10.2005 o 12:55 | Karma článku: 10,31 | Prečítané:  16431x

V druhej časti môjho sprievodcu po Paríži pre začiatočníkov neznalých francúzskeho jazyka a bez domorodých stykov som skončila pri tom kam ist a co vidiet. Pokračujem zoznamom veci ktoré by ste eventualne za 5 dni stihli navštíviť.

Sacre Care, Pigalle & Moulin Rouge:

Aj keď tieto tri veci so sebou vôbec nesúvisia a dokonca by som povedala, že sú v prudkom rozpore, spájam ich dokopy preto, lebo ich môžete absolvovať za pol dňa. Odvezte sa na ulicu Pigale známou to ulicou lásky, a od červeného Mlynu, (ktorý je mimochodom oveľa menší ako som si ho predstavovala) sa odvezte vláčikom tragáčikom na Montmartre (7 eur na osobu). Vodič vám bude po ceste hovoriť, ktorý známy maliar kde žil, ale zase len po francúzsky Nechajte sa vyhodiť na kopci pri Sacre Care a tam obdivujte tento úžasný kus architektúry.

Krásny je odtial aj pohľad na mesto (v noci, že vraj ešte krajší) a v okolí je obrovské množstvo obchodíkov s obrazmi, plagátmi a reprodukciami známych obrazov. Keď už budete veľmi unavení, zvezte sa dole lanovkou, ale ak nie, vedú dole aj schody. Pokiaľ sa týka Moulin Rouge, ak chcete mať zážitok, choďte sa pozrieť na predstavenie - stojí 77 Eur.

Notre Dame:

Tento nádherný kostol je na malom ostrovčeku na Seine hneď na konci ulice St. Michel. Takže ak poslúchnete moju radu a ubytujete sa tam, môžete sa každý večer kochať pohľadom na túto uchvacujúcu stavbu.

Peši je to asi 10 minút vychádzkovým krokom. Vstup je zadarmo, tak ako aj umelecké predstavenia, ktoré zažijete pred vchodom od naozaj špičkových umelcov.

Živo je tam hlboko do noci a keď sa budete pešo vracať naspäť, po ceste vám určite udrie do očí tento nápis:

 

Pod týmto názvom sa skrýva maličký, staručký antikvariát, ktorý by ste možno niekoľkokrát prešli bez povšimnutia tak ako ja, dokiaľ som sa o ňom nedočítala v múdrej knihe. Kedysi dávno si odtiaľ požičiaval knihy Hemingway. Choďte sa tam pozrieť, interiér je úžasný a všimnite si toho staručkého bezzubého pána, ktorý sedí v strede obklopený kopami kníh a jeho dlhé biele vlasy svedčia o jeho bohémskej náture. Je to majiteľ, ktorého meno a podobizeň je vytesaná na kamennej doske pred vstupom.

Opera Garnier & Galeries Lafayette:

Tieto dve budovy sú blízko seba, takže keď už tam budete, pozrite si ich.

Opera je úžasná budova, nehovoriac o interiéri.

Ak budete mať čas, určite si ju choďte pozrieť. Café De la Paix je hneď pred vchodom a dajte si tú námahu a hoďte očkom dovnútra. Budete ohromení. V tejto kaviarni sedávali králi a pašovia.

takto vyzera namestie  pred operou...

Galeries Lafayette sú 3 secesné budovy premenené na shopping centrum. Hlavná a najväčšia budova má nádherný presklený strop s farebnými vitrážami. Či si tam aj niečo kúpite to neviem, ale nič menšie ako modely od Vivian Westwood nečakajte.

Center Pompidou:

Ak ste milovníkmi moderného umenia, túto galériu musíte určite navštíviť. Okrem stálej zbierky sú tam aj dočasné, v mojom prípade som mala šťastie na výstavu moderného afrického umenia...

...moderného dizajnu úžitkových predmetov a výstavu „tieňov“ pre deti. Okrem toho je tam obrovská knižnica.

Budova sama o sebe je neprekonateľná...

aj keď je známe, že Parížanom sa veľmi nepozdávala, ale už si asi zvykli. Podľa mňa je to kus dobrej, modernej architektúry. Cena lístka závisí od toho, či chcete vidieť všetko alebo nie. Ak áno, zaplatíte 10 eur. Najlepšie je vyviesť sa úplne hore pohyblivými schodmi, ktoré sú umiestnené v tých úžasných farebných trubiciach, ktoré sa tiahnu pozdĺž fasády. Je odtiaľ úžasný výhľad na celý Paríž.

V stálej zbierke je okrem iného aj Andy Warhol

 Du Champe, Tchumi, Piccaso a veľa, veľa iných úžasných autorov.

Latinská štvrť:

Hlavné 2 bulevardy St. Michel & St. Germain tvoria základné osi tejto štvrti. Z nich sa potom odvíjajú uzučké uličky plné reštaurácií všetkých možných kuchýň, kaviarničkami a palacinkárňami. Sem tam pretkané obchodíkmi so suvenírmi.

St. Michel boulevard:

Ulica začína pri Seine oproti Louvru námestím Svätého Michala s krásnym súsoším a fontánou a končí sa na ulici Motparnase.

                          

Je plná značkových predajní, hotelíkov a reštaurácií.

Okrem toho sa na nej nachádza aj známa to Sorbona. Pred vchodom do univerzity je maličké námestíčko, kde je zopár kaviarní a fontánka, ktoré sú večer plné mladých ľudí a turistov, ktorí tam posedávajú. Má to vážne krásnu atmošku. Ďalej na ulici smerom k Montparnas sú nádherné Luxemburské záhrady. Sú obrovské a musím povedať, že ja som bohužiaľ nemala čas si v nich posedieť, pretože keď sme tam večer prišli boli už zatvorené. Sú otvorené do západu slnka. V jednej z množstva malých uličiek sa dostanete aj k impozantnej stavbe Pantoenu. Po tejto ulici a uličkách, ktoré z nej vychádzajú sa môžete túlať do bezvedomia a vždy objavíte niečo zaujímavé.

St. Germain boulevard:

Je rovnobežný so Seinou a kolmo pretína St. Michele. Z jednej strany končí nádhernou perlou high tech architrektúry, inštitútom arabskej kultúry

a z druhej strany mostom De La Concord. Arabský inštitút je otvorený do 6 večer a v pondelok je zavretý. Je z neho nádherný výhľad na Paríž.

Okrem toho je na ňom Starbuck (pre milovníkov dobrej kávy, lebo tá parížska… nič moc).

 No to je asi tak všetko, čo sa dá za 5 dní stihnúť, ale nedám ruku za to do ohňa.

Klady a zápory:

Čo sa týka kladov je ich strašne veľa... a zápory... nuž ja ako po francúzsky nehovoriaci človek by som privítala trochu viac anglických nadpisov a informačných tabúľ. Aspoň na tých najdôležitejších miestach. Zopár turistických info centier aj v meste. A hlavne, veľkým písmom napísané na autobusových zastávkach „naspäť sa nedostanete rovnakým smerom!” Na vysvetlenie: keďže sme počas návštevy chceli naozaj vidieť čo najviac, rozhodli sme sa používať autobusovú dopravu všade tam kde sa dalo. Hneď po prvom odvoze sme zistili, že ak autobus ide niekam určitou trasou, naspäť sa tou istou trasou nevracia!!! Takže ak by ste logicky hľadali zástavku naspäť odkiaľ ste prišli oproti tej, na ktorej ste vystúpili… smola. Malo to, ale zase inú výhodu, počas hľadania zástavky nachodíte zopár kilometrov a uvidíte veci, ktoré by ste ináč určite nevideli.

Foto: autor

Suvisiace clanky:

5 dni v Parizi I. : Ako na to

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Reportáž Zuzany Kepplovej

Kauza Dobšiná: Čo sa to stalo v našom meste

Prečo Dobšinčania odchádzajú a prečo zostávajú.

Dobré ráno

Dobré ráno: Grónsko rozhádalo Trumpa a Dánov

Dánska premiérka označila debatu o predaji Grónska za absurdnú.


Už ste čítali?