List pre princeznú

Autor: Soraya Alexiou | 14.11.2005 o 10:00 | Karma článku: 8,95 | Prečítané:  2667x

Pred pár týždňami som si v internete prečítala článok, ktorý ma veľmi zaujal a napadlo mi, že je veľká škoda, že európske a vôbec celkovo svetové médiá neposkyujú priestor liberálnym arabským novinárom a spisovateľom na vyjadrenie svojho názoru. Asi preto, že Bin Ládin, či Zawahri alebo Zarqawi sa predáva lepšie… alebo preto, že ich hlasy prekričia iných? Neviem presne, tak som sa rozhodla, s laskavym dovolenim autora, že ho preložím, aj keď to nie je moja doména. Ospravedlňujem sa za to, že ten preklad nie je až taký dobrý ako originál, prekladať z arabčiny nie je žiadna sranda. Možno sa vám bude zdať trochu patetický a príliš kvetnatý. Nuž je to taký jazyk, plný prirovnaní a opisov.

Pocas prveho zasadania suduPocas prveho zasadania suduBBC

List pre princeznú

 Bol statočný ako lev!

 Takto opísala princezná svojho otca, kráľa džungle, po jeho súdnom pojednávaní v rozhovore, ktorý s ňou telefonicky urobila jedna z najdôležitejsich arabských satelitných TV Al Arabia!

 Ten lev, bol pán Saddám, ktorý vošiel do súdnej siene držiac v pravej ruke svätú knihu… Začal svoj prejav súrou z Koránu a dožadoval sa svojich ústavných práv ako prezident Irackej republiky!!!

 O akom levovi to hovoríš princezná, dcéra hrozného kráľa džungle?

 A aký to Korán si to držal v ruke Ty,  Lev Iraku, Arabov a moslimov? O akej to ústave si to hovoril?!

 Kedy si Ty vládol podľa zákonov Koránu a náboženstva? A odkedy bol islam tvojou múzou pri vládnutí?

 A kedy si si vážil ústavu alebo zákon či človeka?

 Myslel si si, že znovu ideš na pódium irackého divadla, dokončiť posledné dejstvo svojej úbohej tragikomédie, ktorú si písal celé roky svojho vládnutia? Mysliac si, že obecenstvo bude aplaudovať a vyvolávať Tvoje meno? A potom chytíš pušku a vystrieľaš náboje do vzduchu?

 Skončil sa čas divadelných hier, teraz všetci uvidia posledné dejstvo, ktoré si ale nenapísal Ty a obecenstvo bude oveľa, oveľa, oveľa väčšie ako to, ktoré bolo donútené pozerať sa na Tvoje predošlé dejstvá. Tentokrát je obecenstvom celý svet a všetci synovia, dcéry, matky, otcovia a ženy zabitých a umučených v tvojich žalároch sedeli v prvých radoch, aby videli posledné chvíle tohto Leva v okovách... Po tom, ako ho našli schovaného v diere nie ako leva, ale ako myš.

 Neviem, akým právom a akej logiky ste sa držali princezná - dcéra kráľa džungle - a všetci ostatní páni iluzionsiti, keď hovorili o Saddámovi ako o ”Hrdinovi” po tomto prvom súdnom pojednávaní!

 O akom hrdinovi to tu hovoríte? O akom levovi?

 O hrdinovi, ktorý si pod pojmom hrdinstvo predstavoval ponižovanie, mučenie a vraždenie svojho národa bez nároku na súd?

 O hrdinovi, ktorý rozdával tresty smrti mihnutím oka a posunkom ruky odrezával ruky, uši a jazyky?

 O levovi, ktorý bol levom nad svojim národom a národmi svojich susedov, ktorý sa ukájal nad bezbrannými telami a žral ich mäso zaživa?

 O levovi, ktorý rozsieval strach a teror medzi mužmi, ženami a deťmi a používal svoje najničivejšie zbrane proti nim?

 O hrdinovi, ktorý obrátil svoje vojská a ich ničivé zbrane a zrovnal so zemou dediny a mestá maskujúc to tvrdením, že cesta do Jeruzalemu vedie cez Kuvajt, Irán, Halabču a Dudžail?

 Prečo obraciame zlo na dobro a nesprávne na správne?

 Dokedy budeme ako otroci ospevovať všetkých zločincov a hrdlorezov? Dávať im svoje telá a telá našich bratov na dláždenie cesty k údajnej slobode vlasti?

 Prečo musíme zomierať pre vlasť iba my a naši údajní hrdinovia žijú v prepychu za peniaze ukradnuté z tej istej vlasti a píšu si svoje mená do histórie ako papieroví králi?

 Dokedy budeme ako psi a oni ako levy požierajúce naše telá a duše?

 O akom levovi to hovoríš bývalá princezná Iraku? Sediac v prepychovom paláci na kope peňazí, ktoré nakradol tvoj otec, kráľ džungle. Ten, ktorý sa schovával v špinavej diere ako myš?

 A prečo sa TV Al Arabia neopýtala na názor nejakej inej dcéry otca, ktorý zomrel umučený v jednej z mnohých väzníc pána Leva Hrdinu Saddáma, na jej názor na tento súd?

 Žeby preto, že prvá je dcéra Leva a druhá dcéra psa?!

- Walid Haider- egyptsky novinar

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Môžu kamenné veže poprieť gravitáciu? Z fenoménu sa stáva pohroma

Úchvatné vizuálne divadlo devastuje národné parky.

Autorská strana Evy Borušovičovej

Niekedy sú tradície predkov poriadne na prd

Ešte stále je leto, čas dlhých stolov vyložených na dvore.


Už ste čítali?