Medzinárodný deň arabského jazyka

Autor: Soraya Alexiou | 4.2.2019 o 8:58 | (upravené 4.2.2019 o 14:02) Karma článku: 1,07 | Prečítané:  397x

Vedeli ste, že 18. december je Medzinárodný deň Arabského jazyka?  Ja som doteraz ani netušila ... Ale už viem, a teraz to už budete vedieť aj vy :)     

Deň arabského jazyka bol založený v roku 2010 organizáciou UNESCO s cieľom podporiť kultúrne porozumenie a zdôrazniť dôležitosť arabčiny ako jedného z najdôležitejších jazykov na svete vzhľadom na to, že ním hovorí asi 360 miliónov ľudí, je liturgickým jazykom 1,6 miliardy Moslimov a je jedným zo šiestich úradných jazykov Organizácie Spojených národov. Dnes existujú tri rôzne typy arabčiny: klasická; moderná štandardná, ktorá sa používa v literatúre, vzdelávaní a médiách a hovorová arabčina. Posledná menovaná sa používa v rôznych regiónoch a má množstvo variácií.

História vzniku arabského jazyka

Hoci arabský jazyk je jazykom islamu, história jeho vzniku je asi o 100 rokov staršia ako toto náboženstvo. Najstaršie arabské nápisy vznikli na začiatku 6. storočia nášho letopočtu. Arabčina bola pôvodne založená predovšetkým na aramejskej abecede, ktorá bola potom mnoho rokov upravovaná a prispôsobovaná, aby sa nakoniec stala vlastným, odlišným samostatným jazykom. Roku 632, v ktorom sa moslimovia domnievajú, že bol Korán odhalený Mohammedovi, sa Mohammedov jazyk stal jazykom jeho nového náboženstva. Svätá kniha islamu, Korán, bola napísaná v klasickej arabčine a stále sa používa v náboženských obradoch a kázňach až dodnes.

V 8. storočí boli v arabčine písané aj mnohé básne a iné literárne diela. Arabčina mala obrovský vplyv na ľudí po celom svete, keďže väčšina krajín na svete oficiálne používa arabský numerický systém. Navyše, kvôli nespočetným vojnám vedeným predovšetkým v stredoveku, sa arabský jazyk stal dôležitým zdrojom slovnej zásoby pre mnoho európskych jazykov, ako je portugalčina, španielčina, angličtina, francúzština a sicílčina, ako aj neeurópskych jazykov, ako sú svahilčina a uzbečtina. Mnoho slov, ktoré používame v každodennom živote pochádza z arabčiny vrátane takých slov ako je káva a gitara.

Arabské písmo

Arabské písmo je jedným z mála, ktoré sa píše z prava do ľava a arabská kaligrafia je samostatný druh umenia, ktorým sú ozdobené mešity, paláce ale aj knihy, a v dnešných časoch ju mnoho ľudí používa pri tetovaní. Samozrejme, je takmer nemožné naučiť sa čítať aj malé fragmenty tohto zložitého jazyka počas jedného dňa, ale to by vás nemalo zastaviť v objavovaní jeho krásy.

Ak vás tento jazyk láka a chceli by ste sa s ním trošku zoznámiť, najlepší spôsob akým to môžete urobiť je, vypočuť si zopár arabských piesni. V piesňach totiž znie najkrajšie.

Ak máte radi operu, môžete si vypočuť jeden z najznámejších albumov speváčky Sary Brightman s názvom "Harem". Piesne na ňom sú skutočne originálnym mixom arabského popu a opery a spievajú sa v niekoľkých rôznych jazykoch vrátane arabčiny. Počúvanie tohto albumu vám umožní nielen zoznámiť sa s jazykom, ale aj spoznať rôzne nástroje a zvuky typické pre hudbu na Strednom východe, do ktorých sa možno zamilujete. Tu je link na titulnú pieseň tohto albumuhttps://www.youtube.com/watch?v=zEjr1ufODds

Ak máte radi iný typ hudby, tak odporúčam jedného z najznámejších arabských pop spevákov Amra Diaba. Napríklad jeho starší hit Habíbi já núr el ain.

https://www.youtube.com/watch?v=KLJA-srM_yM

Internet je nekonečným zdrojom dobrej arabskej hudby takže stačí trošku potúlať sa na You Tube :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zmeny v Smere: Kaliňáka by mohol nahradiť Kaliňák

V sobotu o podpredsedoch rozhodne pracovný snem.

Dobré ráno

Dobré ráno: Rozpadne sa jedna z najlepších fakúlt na Slovensku?

Prečo je vzbura na jednej z najlepších slovenských fakúlt.

Stĺpček Jakuba Fila

Fico sa obklopuje trollmi, lebo si chce v politike už len tak trollovať

Na poslednú misiu chýba vízia.


Už ste čítali?